Wykresy

 

Rejestracja i analiza poczynań na torze jest nieodzowna by poprawiać swoje wyniki w Formule 1. Zakładając, że wszystkie okrążenia przejeżdżamy w ten sam sposób (niemożliwe!!), zmieniając ustawienia i analizując uzyskane czasy możemy ocenić czy dokonane nastawy przyniosły jakieś korzyści sekundowe. Możliwe również, że inne ustawienia po prostu nam bardziej odpowiadają i bolid lepiej się prowadzi.

 

 

Wykresy okrążeń: (Musisz wejść w Car Setup w czasie postoju w boksach (jazda testowa lub kwalifikacje) i wybrać kolejno:

Fetch Logged Data = przywoływanie danych dla przejechanych okrążeń.
View Logged Data = przeglądanie wykresów.
Copy to Foreground/Background = Skopiuj wykres okrążenia na pierwszy/drugi plan.
Graph Selected Laps = Pokaż wykresy skopiowanych okrążeń.

Remove Lap = usuwa okrążenie z górnej części ekranu i z pamięci !!! Może lepiej je zapisać?
Clear Selected Laps = czyści okrążenie tylko z dwóch dolnych pasków Foreground Lap i Background Lap

 

 

Wartości do wyboru z menu:

Throttle = przepustnica.
Brakes = wykres użycia hamulców.
Gears = wykres przełączania biegów.
Steer = kąt skrętu kierownicy.
RPM = obroty/minutę.
All Suspension Travel Values = wykres wysokości zawieszenia w czterech punktach.
All Ride Heights = wysokość 4 kół nad torem.
All Wheelspin Values = prędkość obrotowa 4 kół.
Latt. Accel. = przyspieszenie boczne bolidu
Long. Accel. = przyspieszenie wzdłużne bolidu.
Rf = Right Front - prawe przednie koło lub punkt zawieszenia bolidu.
Lr = Left Rear - lewe tylne koło lub punkt zawieszenia bolidu.
Lf = Left Front - lewe przednie
Rr = Right Rear - prawe tylne

 

Map Right, Left, Center = by mapa toru nie przesłaniała nam wykresu możemy ją umieścić na środku, z lewej lub z prawej strony.

-10 Deg = oznacza to, że skręciliśmy kierownicę o 10 stopni w prawo.

 

 

Po poszarpanym wykresie RPM (czerwony kolor) możemy przypuszczać, że biegi w skrzynia biegów są nierównomiernie rozłożone. Jednak wykres prędkości Speed (niebieski kolor) wznosi się łagodnym łukiem co pokazuje, że z takim rozłożeniem zębatek bolid rónomiernie przyspiesza.

 

Gdy zaznaczymy fragment wykresu, na mapie pojawia się odpowiadający my jasnozielony odcinek trasy (patrz mapka w prawej środkowej części wykresu). Zaznaczony fragment można powiększyć w osi X i Y.
Na wykresie obserwujemy, że lewe opony bolidu (kolor żółty i czerwony) podskoczyły na kerbie o 100 milimetrów. Jednocześnie pod wpływem przeciążenia prawa przednia opona bolidu (kolor jasnoniebieski) obniżyła sie o 40 milimetrów, a prawa tylna (kolor ciemnoniebieski) o około 30 milimetrów.
Zmieniając ustawienia tłumików i porównując to samo miejsce, możemy stwierdzić czy nastąpiło takie samo zaburzenie wysokości jazdy opon i jaka jest różnica między czterema punktami zawieszenia opon.

 

Tu już widzimy jak w tym samym miejscu zachowywało się zawieszenie.

 

Wyraźnie widać, że spin prawego przedniego koła (kolor jasnoniebieski) spadł do zera na odcinku od 6780 ft do 6870 ft (1 ft = 1 stopa = 0.3048metra) , czyli że przez 90 stóp (27,432 metra) koło było unieruchomione i OPONA TARŁA O ASFALT!!!
Spiny tylnych kół pokrywały się. Na podstawie analizy AWV możemy stwierdzić skuteczność ustawień układu różnicowego kół tylnych.

 

 

Przy wyjściu z zakrętu przy dodawaniu gazu prędkość obu tylnych kół jest większa od prędkości bolidu co widać na zaznaczonym na jasno fragmencie. Oznacza to buksowanie kół w miejscu.

Widzimy poszarpaną linię przyspieszenia podłużnego. W pierwszej fazie dodawania gazu przyspieszenie rośnie szybko by później stopniowo opadać wraz ze zmianą biegu na 3, 4, 5 i 6.

 

Po wciśnięciu hamulca (kolor ciemnoniebieski) przyspieszenie podłużne (kolor czerwony) jest ujemne i rośnie. Podobne spadki wartości przyspieszenia możemy zauważyć przy przełączaniu biegu. Czasami sięga ono nawet poniżej 0 dla wartości przełożeń 3, 4, 5 i 6. Kolorem jasnoniebieskim oznaczono obroty na minutę. Widać, że w momencie zmiany biegu pokrywają się one z wykresem przyspieszenia podłużnego.

Zaznaczony na jasno fragment przed najdłuższą prostą Indianapolis uświadamia nam, że pomimo utrzmywania prostego kierunku jazdy (jasnoniebieski wykres Steer) przyspieszenie boczne oddziaływuje w lewo i sięga nawet do 50 km/h (jednostka użyta tylko w tym symulatorze - w rzeczywistości przyspieszenie mierzy się w m/s2)

 

Po dokonaniu ustawień wybieramy:

BACK - RETURN TO COCKPIT by powrócić do kokpitu kierowcy w boksach.

 

 

I ostatni z wykresów bardzo emocjonujący!!!

 

 

Startowałem z I Pole Position. Najpierw prowadziłem przez 20 okrążeń by po Pit Stop-ie spaść na 4-tą pozycję. Po kilku perturbacjach (byłem 2-gi, 1-szy, 4-ty, 2-gi, 4-ty) wyszedłem znowu na prowadzenie na 15 okrążeń przed końcem wyścigu. Na 9 okrążeń przed zakończeniem straciłem prowadzenie (drugi PIT STOP na 11 okrążeniu) by na 6 okrążeń przed końcem znowu je odzyskać i dowieźć zwycięstwo niezagrożenie do mety.

 

 

Copyright by Rafał Pyda


Główna  
Infogrames  
Kokpit  
Options  
Kalibracja  
Car Setup  
Jazda Po Torze 
Testy Kwalifikacje  Wyścig !!  Manewry  Tory  Workshop  Wykresy  FAQ Forum

 

Pokrewne Linki:

Liga Symulatorów Formuły 1   Lubelskie Mistrzostwa Symulatorów Jazdy
 
 
 
Admin: rpyda.webpark.pl
Kontakt: rpyda@wp.pl
Dzwoń i SMS-uj na: 0 - 698 - 327490